097786
Dnes je: 21.12.2024

   Chov koní 

Facebook- Ekologická Farma Arnika


                            P r o d e j   k o n í   ! ! ! ! !                                                          

Facebook-ekologická farma arnika

            Chov Huculského koně a chov Appaloosa - Ponny

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Plemenní hřebci - Appaloosa-Ponny

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dne 20. září  2017 naši hřebci, Vegan a Indián, plemene Appaloosa-Pony, úspěšně složili zkoušky a jsou zařazeni do plemenitby. Jsou registrováni v německé plemenné knize ZSSE e.V.. Dále  chováme  taklé 8 ks plemenných klisen a 5 valachů.                                                                                  

 

   

                    Cikánka                                  Čarokráska                            Aranka

                    Čiperka                                       Kentucky                                         Kytička

                           Indiánka                                                                          Kometka                    

                                                                                                                                                                                                                                       

Chov huculského koně- 40 let chovu.

   

 

Stádo huculských koní chovaných zde na ekologické farmě je zařazeno do genových rezerv. To znamená, že se chová v čistokrevné podobě. Každý kůň má tedy v rodokmenu 5 generací čistokrevných předků. Chovné kobyly mají výkonnostní zkoušky, kde se hodnotí exteriér, práce pod sedlem na jízdárně,  ochota ke skoku – 70 cm/ náš Šíp, skákal i 120 cm/, tah v kládě, tah ve spřežení. Koně, kteří úspěšně absolvují výkonností zkoušky jsou potom zařazeni do genových zdrojů ČR.

Během let praxe a požadavku moderního trendu doby, došlo zde na farmě ke zkřížení a šlechtění nového plemene- „Ležnický pony“.

Naše pravidla v ČR však bohužel nemají zatím zařazení pro tuto kategorii koní. V EU však toto zařazení mají a proto tyto koně mají evropské rodokmeny/ červené/. Mají identifikační čipy. Takto zařazená hříbata, mají odbornou komisí obodovaný exteriér. Z 13 předvedených hříbat jich 9 dostalo ocenění nad 8 bodů- což znamená v překladu“ hříběcí prémie“- fohlenpremie.

Podle pravidel EU jsou vedeni jako Apaloosa pony.  S výsledky této práce jsme velice spokojeni a máme velkou radost, že vše se zdařilo do této podoby.

Hlavní chovatelský cíl přitom byla pokud možná, rychlá vizuální identifikace jednotlivých koní, dle výrazného – neopakovatelného zbarvení.  Bližší vysvětlení: stádo koní na pastvě v počtu 50 kusů, převážně jednobarevných. V rodinné linii / bába, matka, dcera, vnučka/ byly  většinou hodně barevně podobné. Výžehy, které se v tomto období praktikovaly, byly dosti špatně čitelné, hlavně v zimní srsti a také č. 3,6,9,4,5,8.  Chovná klisna Čokina, nás inspirovala. Čokinu každý poznal- bílý puntík na zádi. Byl i pokus, že uděláme malé označení pod hřívou dusíkem. Zjistili jsme, že  žíhání dusíkem je zakázáno ochránci zvířat.

Náš cíl a výsledek v chovu křížením je právě, že nenajdete dva koně stejně zbarvené – byl do „puntíku“ splněn!!!!

Toto je však specifický problém pro chov, kde je velké stádo-50 ks koní chovaných přirozeným způsobem na pastvině 50 ha , s přírodním zdrojem vody a krytem- členitý podhorský terén , kde jsou koně celoročně. Problém byl i ve střídání zaměstnanců a brigádníků, dobrovolných koňáků. Nyní je jednotlivá identifikace o mnoho snažší, jednodušší a rychlejší, neboť se nenajdou jíž v tomto stádě, dva stejně zbarvení  koně.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------